دوربین مداربسته IP چیست؟

تاریخچه دوربین مداربسته شبکه (IP):

axis تکنولوژی ارتباطی شبکه که امروزه به صورت گسترده ای در سراسر جهان مورد استفاده است و اینترنت یک نمونه کاربرد وسیع آن می باشد، از سال 1995 با تصویب جهانی استانداردهای مرتبط با آن رواج پیدا کرد. دوربین مداربسته شبکه (IP) از این تکنولوژی بهره می برد.

در سال 1996 شرکت سوئدی Axis که در حال حاضر از بزرگترین تولید کننده های دوربین مداربسته است، اولین نمونه دوربین مداربسته شبکه را با مدل Neteye 200 تولید و به بازار عرضه کرد.

کیفیت دوربین مداربسته IP (تحت شبکه) با معیاری به نام مگاپیکسل نشان داده می شود. پیکسل به نقاط تشکیل دهنده تصویر گفته می شود. یک مگاپسکل معادل یک میلیون پیکسل است. هرچه تعداد پیکسل های تصویر بیشتر باشد شفافیت و وضوح تصویر بالاتر است. در حال حاضر دوربین های مداربسته 2 تا 5 مگاپیکسل بیشترین مخاطب را در بازار دوربین مداربسته شبکه در ایران دارد.

قابلیت های دوربین مداربسته شبکه (IP):

icon 5 دسترسی جهانی: تکنولوژی شبکه تمامی محدودیت های سیستم های آنالوگ را از بین برده است. می توانید با اتصال مستقیم دوربین مدارسته شبکه به اینترنت به صورت مستقیم از هر نقطه دنیا آن را کنترل نمایید.

icon6 توسعه پذیری بالا: ساختار شبکه به گونه ای است که می توان به هر قسمت از آن در هر زمانی بخش های جدید اضافه کرد. این کار به دلیل ساختار و نحوه ارتباط سیستم های تحت شبکه امکان پذیر است. دوربین مداربسته شبکه هم از این امکان پشتیبانی می کند.

icon7 کیفیت بالای تصاویر: در مقایسه با سیستم های آنالوگ، کیفیت دوربین مداربسته شبکه فوق العاده بالا تر می باشد. دلیل این موضوع وجود پردازش داخلی در این مدل ها می باشد. به جای ارسال تصاویر خام، تصاویر آماده و پردازش شده دریافت می شود.

icon8 کابل کشی کمتر: برخلاف سیستم های آنالوگ، در سیستم شبکه نیازی به کشیدن یک کابل از دوربین تا دستگاه نیست. می توان تعدادی دوربین را در یک نقطه توسط دستگاهیی به نام سوییچ جمع کرد و تنها با یک کابل تصویر همه ان ها را منتقل نمود.

عملکرد دوربین مداربسته شبکه:

عملکرد دوربین مداربسته شبکه نسبت به سیستم های آنالوگ قدیمی (AHD امروزی) به طور کلی متفاوت است. در سیستم های آنالوگ تصاویر خام و پردازش نشده به دستگاه ضبط ارسال می شد. در دوربین مداربسته شبکه کلیه تصاویر بر روی خود دوربین پردازش و آماده می شود.

 دوربین مداربسته شبکه را می توان از طریق اینترنت به صورت مستقیم از هرجای دنیا مشاهده کرد. هم چنین کلیه تنظیمات و گزینه های دوربین از طریق نرم افزاری که بر روی خود دوربین وجود دارد قابل تنظیم می باشد.

دوربین مداربسته شبکه مانند هر سخت افزار دیگری در شبکه عمل می کند. دوربین شبکه را می توانید مانند کامپیوتر، لپ تاپ و یا گوشی خود به مودم منزل متصل کنید. در واقع هر شبکه کامپیوتری از یک دستگاه ارتباطی مرکزی (مثل مودم) و تعدادی دستگاه سرویس گیرنده (مثل موبایل و کامپیوتر و...) تشکیل می شود. به دلیل وجود چنین ساختاری می توان دوربین مداربسته شبکه را به صورت بیسیم نیز استفاده نمود.

نیازمندی های نصب:

برای نصب سیستم مداربسته شبکه به تجهیزات زیر نیاز است. مقدار و تعداد هریک از آن ها به محل نصب و شرایط و نیازهای امنیتی آن جا بر می گردد.

ico 07

دوربین مداربستهIP

ico 08

کابل شبکه

ico 09

سوکت شبکه

ico 10

دستگاه ضبطNVR

ico 05

هارددیسک

ico 06

منبع تغذیه برق

 

ico 11

سوییچ شبکه

نکات مهم که باید در رابطه با دوربین مداربسته شبکه دقت کنید:

تنوع قیمت: مدل های متنوعی از دوربین های مداربسته تحت شبکه در بازار وجود دارد. این محصولات دارای تکنولوژی های ساخت مختلف هستند. برخی برندهای مطرح هم چون Vivotek، Axis، BOSCH و... در تولید دوربین مداربسته از طراحی و تکنولوژی های اختصاصی استفاده می کنند. قیمت این محصولات عموما بین دو تا 5 برابر محصولات دیگر است. هم چنین برندهای متنوع دیگری اعم از ایرانی در بازار وجود دارد که با استفاده از قطعات تولید کشور چین ساخته می شود. دوربین های مداربسته ساخت چین نیز دارای تنوع کیفیت و قیمت است که در ادامه به دلایل این تفاوت ها نیز اشاره خواهیم کرد.

دوربین مداربستهPoE: به دسته ای از دوربین های مداربسته گفته می شود که برای تامین برق آن ها نیاز به کابل کشی جداگانه ندارید. چنانچه دوربین شما PoE باشد برای روشن کردن آن از یک سوییچ PoE استفاده خواهید کرد. سوییچ PoE قادر است تصویر، صدا و برق دوربین را به صورت همزمان از طریق یک کابل شبکه جابجا نماید.

کیفیت دوربین مداربسته شبکه: کیفیت دوربین مداربسته شامل مواردی چون رزولوشن، سرعت تصویر و... است. به دلیل پردازش تصاویر در داخل دوربین در این تکنولوژی، کیفیت تصاویر خروجی به مراتب از تکنولوژی های آنالوگ بالاتر می باشد. انواع رزولوشن های دوربین مداربسته شبکه از 1MP تا 20MP در بازار موجود است. اما کیفیت های عمومی برای استفاده بین 2 تا 5 مگاپیکسل است.

دوربین مداربسته بیسیم: چنانچه بخواهید برای نصب دوربین مداربسته از گزینه بیسیم استفاده کنید حتما باید از محصولات تحت شبکه بهره ببرید. دوربین مداربسته آنالوگ به صورت مستقیم امکان برقراری ارتباط بیسیم را ندارد.

تنظیمات دوربین مدارسته شبکه: برخلاف دوربین مداربسته آنالوگ و AHD، دوربین شبکه نیاز به تنظیمات اولیه دارد. بر روی هر دوربین مداربسته شبکه یک نرم افزار داخلی وجود دارد که باید پیش از نصب تنظیمات آن انجام شود تا عملکرد صحیح داشته باشد.

سنسور تصویر دوربین مداربسته شبکه:

همانطور که اشاره شد بسیاری از برند ها و محصولات موجود در بازار با استفاده از قطعات تولید چین آماده می شود. این قطعات دارای کیفیت و قیمت ها مختلفی هستند. مهم ترین عامل تاثیر گذار بر کیفیت تصویر و عمر و پایداری یک دوربین مداربسته سنسور تصویر آن است. سنسور تصویر یک قطعه نیمه الکترونیکی تشکیل شده از یک بخش شیشه ای و یک ماده نیمه رسانا است. زمانی که نور توسط سنسور تصویر دریافت می شود، قسمت نیمه رسانا تحریک شده و سیگنال الکترونیکی تولید می کند.

بزرگترین و برترین تولید کنندگان سنسور تصویر در حال حاضر شرکت های SONY و OV می باشد که بخش بزرگی از این صنعت را در اختیار دارند. این سنسورها دارای پایداری تصویر بالایی هستند. پایداری تصویر به معنای عدم افت کیفیت طی استفاده در مدت زمان طولانی است.

نصب دوربین مداربسته شبکه: ip3

نصب دوربین مداربسته شبکه متفاوت از سیستم های آنالوگ و AHD می باشد. در سیستم های قدیمی باید از هر دوربین تا دستگاه ضبط یک کابل کشیده شود. در سیستم IP نیازی به این کار ندارید. باید کابل تمام یا بخشی از دوربین ها به یک سوییچ شبکه متصب شود. سپس یک کابل به دستگاه ضبط (NVR) کشیده می شود که تصاویر تمام دوربین ها را متقل می نماید.

در شکل زیر نمونه نصب دوربین مداربسته با تعدادی دوربین و سوییچ و یم دستگاه ضبط مشاهده می شود. همانطور که می بینید با استفاده از سوییچ می توان شبکه را توسعه و گسترش داد و در هر بخش از شبکه تعدادی دوربین مداربسته IP اضافه نمود.

سنسور تصویر دوربین مداربسته شبکه:

همانطور که توضبح دادیم سنسور تصویر بالاترین تاثیر را بر روی کیفیت و عمر دوربین مداربسته دارد. در این قسمت به شما تولید کنندگان سنسور تصویر را معرفی می کنیم. بهترین و بالاترین کیفیت متعلق به شرکت SONY است. از ویژگی های جدید سنسورهای سونی قابلیت دید درشب رنگی است. این قابلیت در محصولات سونی Starvis نامیده می شود. هم چنین این قابلیت با نام Starlight نیز شناخته می شود.

در جدول زیر مهم ترین و به روز ترین سنسور های تصویر سونی در بازار جهانی که شامل ایران نیز می شود را مشاهده می نمایید:

نام سنسور

رزولوشن

سایز سنسور تصویر

دید در شب رنگی

SONY IMX224

1.3 Megapixel

1/3 inch

×

SONY IMX223

2 Megapixel

1/2.9

×

SONY IMX290

2 Megapixel

1/2.8

دارد

SONY IMX307

2 Megapixel

1/2.8

دارد

SONY IMX327

2 Megapixel

1/2.8

دارد

SONY IMX385

2 Megapixel

1/2

×

SONY IMX158

2.3 Megapixel

1/1.9

×

SONY IMX123

3 Megapixel

1/2.8

دارد

SONY IMX326

6 Megapixel

1/2.9

دارد

SONY IMX335

5 Megapixel

1/2.8

×

SONY IMX178

6 Megapixel

1/1.8

×

SONY IMX274

8 Megapixel

1/2.5

×

SONY IMX334

8 Megapixel

1/1.8

×

SONY IMX294

10.7 Megapixel

4/3

×

SONY IMX 172

12 Megapixel

1/2.3

×

SONY IMX226

12 Megapixel

1/1.7

×

سایر محصولات بازار به غیر از برندهای بزرگ که پیش تر معرفی کردیم در صورت عدم استفاده از سنسور سونی از سنسورهای متفرقه دیگری بهره می برند. لازم به ذکر است کیفیت و عمر هیچ یک از این سنسورها به محصولات سونی نمی رسد و قابل مقایسه نیستند. در جدول زیر برخی از پرمصرف ترین بردهای تولید دوربین مداربسته (غیر سونی) به همراه مشخصات آن ذکر شده است:

سنسور تصویر

پردازنده

رزولوشن

درجه کیفی

GC2053

Hi3516

2MP

3/10

SC1135

Hi3518

2MP

4/10