راهنمای خرید دستگاه ضبط کننده

در زمان خرید سیستم دوربین مداربسته باید بین خرید سیستم آنالوگ یا دیجیتال یکی را انتخاب کنید. برای سیستم آنالوگ به دستگاه DVR و برای خرید سیستم دیجیتال به دستگاه NVR نیاز دارید.

هر دوی این دستگاه ها یک کار مشترک را انجام می دهند اما نوع دوربین مداربسته ای که به آن ها متصل می شود متفاوت است. دانستن تفاوت دستگاه NVR و DVR در هنگاه تهیه این سیستم ها بسیار ضروری است. در این مقاله تفاوت های این دو نوع دستگاه ضبط دوربین مداربسته را برای شما تشریح خواهیم کرد.

نکات پایه ای:

DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder و NVR مخفف Network Video Recorder می باشد. هر دوی این دستگاه ها یک نوع اطلاعات (تصاویر ویدیویی) را ضبط و پخش می کنند. پس تفاوت در کجاست؟

nvr vs dvr
nvr vs dvr mob

تفاوت در محل پردازش شدن تصاویر دوربین مداربسته است. در سیستم آنالوگ (DVR)، تصاویر بر روی دستگاه پردازش می شود. به این معنا که تصاویر از سمت دوربین به صورت خام ارسال می شود. در سیستم دیجیتال (NVR) تصاویر بر روی دوربین پردازش شده و تصویر آماده پخش به دستگاه ارسال می شود.

با توجه به تفاوت شیوه عملکرد این دستگاه ها، دوربین های متفاوتی نیز برای هرکدام از سیستم ها نیاز است. در اصطلاح به دوربین های سیستم آنالوگ (DVR) دوربین AHD گفته می شود. به دوربین های سیستم دیجیتال دوربین شبکه (IP) گفته می شود.

NVRیاDVR؟

هر دوی این سیستم ها تصاویر ویدیویی را ضبط می کند و قابل اعتماد هستند. در گذشته کیفیت تصاویر دوربین های آنالوگ مبتنی بر DVR تفاوت چشم گیری با دوربین های IP تحت شبکه داشت.

جمع بندی تفاوت دستگاه های DVR و NVR شامل موارد زیر است:

  • قیمت دستگاه
  • نحوه انتقال تصویر از دوربین به دستگاه
  • نوع دوربین ها

سیستم NVR کیفیت تصاویر بالاتر، نصب ساده تر و انعطاف بیش تری دارد. هم چنین امکان ارسال و دریافت تصویر برای تک تک دوربین ها در این سیستم وجود دارد.

خرید یک سیستم دوربین مداربسته مبتنی بر DVR به صرفه تر است. اگر قبلا دوربین مداربسته آنالوگ داشته اید هزینه کابل کشی نیز حذف می شود.

cctvbanner6

قیمت دستگاه DVR وابسته به عوامل زیادی است. از کیفیت ضبط و پخش تا سرویس مشاهده اینترنتی تصاویر و هم چنین مواردی مثل میزان حافظه جانبی برای ضبط تصاویر و... همگی در تعیین قیمت محصول موثر است.

دستگاه های ضبط دوربین مداربسته امروزی می توانند از کیفیت های بالای تصاویر پشتیبانی کنند. این کیفیت ها امروزه به 5 و 8 مگاپیکسل نیز رسیده است. اما تنها این موضوع مهم نیست. سرعت تصاویر در دستگاه عامل مهم تری برای تعیین قدرت یک دستگاه DVR است.

سرعت تصویر مناسب برای هر دستگاه تصویر برداری و پخش تصاویر معادل 25 فریم بر ثانیه است. مهم این است که دستگاه بتواند در بالاترین کیفیت خود این سرعت را ارایه بدهد. به عبارت دیگر اگر دستگاه شما 4 مگیکسل است، باید بتواند در این کیفیت برای همه دوربین ها سرعت بالایی را ارایه بدهد.

در انتها انتخاب هریک از این سیستم ها بستگی به نیازهای امنیتی محل زندگی، کار و یا تجارت شما دارد.